Inwestujesz na giełdzie? Nie zapomnij o rozliczeniu PIT 38!

Inwestowanie na giełdzie oraz obracanie papierami wartościowymi może przynieść nam spore dochody. Od takich dochodów pobierany jest jednak podatek, który musimy oczywiście zapłacić. W gąszczu przepisów i różnych form działalności na giełdzie dobrze jest wiedzieć jak taki podatek zapłacić, a w szczególności najważniejszy z nich.

PIT 38 – co pod niego podlega

PIT 38 to dla starych wyjadaczy giełdowych stary znajomy, ale dla początkujących rekinów finansjery może być nieco kłopotliwy. Kłopoty sprawia głównie zawiłą terminologia, która sprawia, że nie do końca jesteśmy w stanie ocenić, które dochody powinny się na nim znaleźć. Oczywiście możemy wykazać więcej niż się należy do zapłaty, ale kto sam z własnej woli chciałby płacić nienależny podatek.

Pod PIT 38 podlegają:
Przychody od kapitałów pieniężnych, a w nich zawierają się:

   

 • odsetki od depozytów bankowych,
 • odsetki od lokat oraz innych form oszczędności,
 • odsetki od inwestowania,
 • przychody z tytułu obrotu papierami wartościowymi,
 • dochody związane z zyskami, jakie uzyskujemy za sprawą posiadania własności spółek itp.

Kiedy czyta się taki wykaz, zaraz rodzi się pytanie, czy każdą formę oszczędności należy rozliczać w zeznaniu podatkowym. Odpowiedź brzmi „nie”. Na PIT 38 nie musimy uwzględniać zysków z tradycyjnych lokat bankowych, oprocentowanych rachunków lub udziału w otwartych funduszach inwestycyjnych. Instytucje te mają za zadanie za nas naliczyć i odprowadzić podatek.

W praktyce oznacza to, że na PIT 38 rozliczamy się z samodzielnie sprzedawanych akcji oraz obligacji. Natomiast jeśli korzystamy z klasycznej i zorganizowanej przez banki i duże instytucje formy inwestowania, ustawodawca na firmy te zrzucił obowiązek rozliczenia nas. Jeśli jednak prowadzimy samodzielnie obrót papierami wartościowymi lub robi to za nas biuro maklerskie musimy pamiętać, że PIT 38 obejmuje w bardziej szczegółowym ujęciu:

 • sprzedaż papierów wartościowych,
 • pożyczenie papierów wartościowych,
 • pochodnych instrumentów finansowych,
 • dochody z udziału w spółkach finansowych,

Jakie dokumenty są potrzebne do prawidłowego rozliczenia PIT 38

Każdy, kto czerpał dochód z wyżej wymienionych form działalności musi przygotować PIT 38. Najczęściej sprowadza się to do odpowiedniego wypełnienia formularza online PIT 38, który wypełnia się na podstawie dokumentu PIT- 8C. Jeśli inwestujemy za pośrednictwem biura maklerskiego, co jest najczęstszą formą działalności to musimy pamiętać, że biuro ma obowiązek z odpowiednim wyprzedzeniem wystawić nam PIT- 8C. Jeśli natomiast korzystamy z usług więcej niż jednego biura, wtedy musimy poczekać z rozliczeniem, aż wszystkie do nas spłyną. W takiej sytuacji wypełnienie PIT 38 online nie stwarza problemów. W przypadku kiedy inwestujemy samodzielnie, najlepiej jest zwrócić się do profesjonalnego doradcy lub księgowego, aby uniknąć poważnych błędów, ponieważ PIT 38 będziemy musieli przygotować samodzielnie.