Podatek od wygranej w Lotto – ile wynosi i jak go rozliczyć?

Dużo osób kupuje kupony Lotto z nadzieją, że w końcu wygra, a najlepiej w dużej kumulacji. Jednak i w Polsce są szczęśliwcy, którzy w takiej loterii pieniężnej wygrali duże sumy. Aby nie było zbyt pięknie warto pamiętać, że każda osoba zobowiązana jest do rozliczenia się z dochodów. Ale co z Lotto? Niestety nawet wygrana w konkursach czy loteriach wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego.

Ile wynosi podatek od wygranej?

Według Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od wygranej lub darmowego prezentu wynosi 10%. W artykule 30 ustęp 1 można przeczytać, że pobierany jest on od przychodów z tytułu: wygranej w konkursach, zakładach i grach wzajemnych oraz nagród związanych ze sprzedażą premiową. Ponadto dotyczy on zarówno przychodów uzyskanych na terenie Polski, jak i na terenie innego kraju należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Podatek musi zapłacić każda osoba, która otrzymała nagrodę. Jednak do rozliczenia podatku zobowiązany jest organizator np. konkursu. Musi on pomniejszyć wygraną o 10% i przekazać tę kwotę do wskazanego US. Zdarza się też, że w regulaminie jasno napisane jest kto odprowadza podatek. Czasem ta konieczność przeniesiona jest na wygrywającego. Rozliczając się samodzielnie warto wykorzystać program do PIT przez Internet, ponieważ w deklaracji krok po kroku będziemy wpisywać informacje i podatek zostanie sam wyliczony.

Powstaje jednak pytanie czy ma znaczenie to czy wygrało się w loterii jak na przykład Lotto, w konkursie czy też w kasynie? Tak naprawdę miejsce wygrania nie ma znaczenia, liczy się wysokość wygranej, bo to od niej zależy zwolnienie od podatku lub konieczność zapłaty 10% wartości. Istnieją jednak zwolnienia od zapłaty podatku.

Podatek od wygranej w Lotto – ile wynosi?

Ogólna stawka podatku to 10%. Dlatego też wygrywają w kumulacji Lotto należy liczyć się z koniecznością odprowadzenia 10% od wygranej kwoty na rzecz właściwego urzędu skarbowego. Przykładowo wygrywają w wielkiej kumulacji 40 milionów złotych, trzeba będzie zapłacić 4 miliony złotych podatku. Oczywiście przy takiej wygranej wydaje się to być gigantyczna kwota. Warto jednak pamiętać, że pozostałe 36 milionów można przeznaczyć już dla siebie.

Ale wygranej liczone w milionach padają dość rzadko, dlatego bardziej interesująca może być kwestia trafienia tak zwanych „trójek” i „czwórek”. Wygrana nie przekracza kilkuset złotych, a więc nie trzeba płacić podatku. Dlaczego? Kwoty wygranych w grach losowych do 2280 złotych są ustawowo wolne od podatku. Oznacza to, że wygrana niższa niż 2280 złotych w całości zostanie w naszym portfelu. Jednak jeśli przekroczy tę kwotę to obowiązywać będzie standardowa stawka 10% podatku.

Istnieją też inne zwolnienia od zapłaty podatku. Są to między innymi, gdy wygrana dotyczy nagród w konkursach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu, dotyczących sprzedaży premiowej albo specjalistycznej tematyki np. naukowej. Albo też gdy wygrana jest jednorazowa i wygrana lub prezent nie przekraczają równowartości 760 złotych. W grach losowych, jak Lotto próg wynosi 2280 złotych. Ulgi obejmują tylko osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej i przedsiębiorców prowadzących działalność rolną.