Jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu?

Jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu?

Każda transakcja, na której sprzedający wzbogaca się, wiążę się z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego. No w końcu zarobiliśmy na sprzedaży samochodu, prawda? Okazuje się, że nie koniecznie.

Warto wiedzieć, że podatek od dochodu ze sprzedaży samochodu płacimy, jeśli sprzedajemy pojazd nie dłużej niż 6 miesięcy po jego nabyciu. Czyli jeśli pozbywamy się samochodu, który użytkowaliśmy dłużej niż poł roku nie płacimy podatku dochodowego. Czas jaki upłynął liczy się od końca miesiąca w którym nabyliśmy samochód. Wtedy nie musimy przejmować się składaniem żadnych deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego.

Co w sytuacji gdy sprzedajemy samochód, który nabyliśmy krócej niż poł roku temu?

W takiej sytuacji nasza transakcja traktowana jest jak transakcja dal zysku, jak czysty biznes. Zarobiliśmy na sprzedaży samochodu więc musimy zapłacić podatek od dochodu. Jeśli sprzedaliśmy samochód konieczne będzie wypełnienie formularza PIT-36, na którym musimy wykazać przychód z transakcji sprzedaży. Jeśli normalnie składamy PIT-37 to w takiej sytuacji konieczna będzie zmiana na PIT-36, bo formularz PIT-37 nie zawiera treści o dochodzie ze sprzedaży samochodu.

Na formularzu PIT-36 w polu, gdy wykazujemy nasze dochody i straty, koniecznie w polu „inne źródła” należy rozliczyć się ze sprzedaży samochodu. Nieważne czy zarobiliśmy miliony czy nawet owa transakcja przyniosła nam straty i tak musimy zapłacić podatek (jeśli nie minęło 6 miesięcy!).

Dochód jaki otrzymaliśmy z transakcji liczy się jako różnica pomiędzy ceną sprzedaży (jaką podaliśmy w umowie) a kosztem nabycia pojazdu. Do tych kosztów należy jeszcze doliczyć koszty jakie ponieśliśmy np. za naprawę samochodu czy wymiane części. Kolokwialnie mówiąc to co „włożyliśmy w auto”.

Koszt nabycia dla osób, które nabyły samochód drogą darowizny, spadku lub wygranej na loterii przyjmuje się 0 zł (zero). W takim przypadku różnica ceny sprzedaży a kosztami nabycia będzie bardzo duża, co świadczy o bardzo dużym dochodzie. Więc w takim przypadku podatek będzie większy niż normalnie.

Rozliczenie podatkowe może być skomplikowane dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców lub rozliczyć PIT online.

Co jeśli wcale nie zarobiliśmy, a nawet straciliśmy?

Przyjmijmy, że kupiliśmy samochód np. za 20 000 zł i po upływie trzech miesięcy (krócej niż pół roku) chcemy go sprzedać. Jeśli uda nam się uzyskać cenę 18 000 zł to tak naprawdę straciliśmy 2 000 zł, a i tak musimy rozliczyć PIT-36.

Nawet w przypadku straty na transakcji konieczne jest wykazanie tego na formularzu PIT-36 (otrzymujemy wtedy ujemny dochód). Dlaczego to takie ważne? W przypadku gdy wykażemy naszą stratę nie zapłacimy podatku dochodowego. Dopiero w zeznaniu podatkowym za następny rok jeśli nie uzyskamy dochodu z tego samego źródła będzie możliwość rozliczenia strat. Gdy otrzymujemy dochody z innego źródła niż sprzedaż samochodu straty i zyski nie równoważą się i strata pozostanie na formularzy PIT-36.

Opodatkowanie zarobku

W momencie rozliczenia formularza PIT-36 i wykazania na nim dochodu naliczany jest podatek dochodowy w wysokości 18% lub 32% w zależności od wysokości dochodu. Bierze się pod uwagę podstawę opodatkowania ustaloną ze wszystkich dochodów, które wykazaliśmy na zeznaniu pomniejszonych o odliczenia od dochodu. Gdy nasza kwota podstawy podatkowej nie przekracza 85 528,00 zł zapłacimy podatek w wysokości 18%, a gdy jest większa odpowiadająco 32%.

Jak widać sprzedaż samochodu w cale nie jest takim łatwym przedsięwzięciem jak mogłoby się wydawać. Jeśli pozbywamy się pojazdu dosyć szybko po jego zakupie musimy liczyć się z kosztami podatku dochodowego. Dlatego najlepiej jest poczekać te 6 miesięcy zanim sprzedamy samochód. Gdy już musimy sprzedać go wcześniej i rozliczyć PIT. Warto zrobić to online za pomocą Internetu.