Co zrobić z nadpłatą podatku?

Nadpłata podatku to miła niespodzianka dla niejednego podatnika rozliczającego się przy użyciu programu PIT lub w każdy inny sposób. Dzieje się tak na skutek różnych uwarunkowań ale najważniejsze jest, że to fiskus zwróci nam nadpłacone środki. Co z nimi zrobimy? Jak je wykorzystamy? To pytanie być może nie nurtuje nas zbyt mocno, w każdym razie warto zastanowić się również i nad tym dylematem.
Najłatwiej podejść do sprawy z tzw marszu i przeznaczyć te pieniądze na bieżące potrzeby, czyli inaczej skonsumować je bez większego rozwodzenia się nad tym „problemem” Ale czy to właściwe. Być może tak ale w tym przypadku dobrze jest pokusić się choćby o próbę zainwestowania odzyskanych środków. Dzięki wykorzystaniu programu PIT lub rozliczając się w innym sposób uzyskujemy taką możliwość.

Po pierwsze prawdopodobnie nie będą to jakieś wielkie środki ale przy rozsądnym wykorzystaniu można je na pewno pożytecznie wykorzystać. Po drugie „ziarnko do ziarnka i  zbierze się miarka” i nawet w przypadku niewielkich zasobów istnieje możliwość zwiększenia nawet nieznaczącego kapitału. Bezpośrednio będzie to raczej trudne ale poprzez inicjowanie działań towarzyszących – wymagających od nas odrobinę zaangażowania – na  pewno możliwe.

Środki uzyskane ze zwrotu nadpłaconego podatku możemy na przykład przeznaczyć na podreperowanie własnego zdrowia co na pewno przysłuży nam się w przyszłości. Kierując się zasadą „w zdrowym ciele zdrowy duch” warto udać się na jakiekolwiek zajęcia, które poprzez aktywność fizyczną poprawią nasze ciało i umysł. Możliwości jest wiele, wszystko co sprawia nam przyjemność, czym się interesujemy, co chcieliśmy kiedyś robić – spróbować a nie mieliśmy okazji teraz jest to na wyciągnięcie ręki. Właśnie dzięki programowi PIT i pieniądzom ekstra  łatwiej będzie nam zrobić na pierwszy krok, który może okazać się przełomowy. Zwykłe uczestniczenie w ćwiczeniach przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia. Wpłynie korzystnie na nasze zdrowie, pracę i życie codzienne. Być może narodzi się w nas nowa pasja, którą rozwiniemy co da nam z czasem ogromną satysfakcję.

Innym sposobem wykorzystania lub inaczej zainwestowania środków uzyskanych między innymi przy wykorzystaniu programu PIT może być nauka języka obcego. Podobnie jak w przypadku zajęć sportowych bądź pochodnych możliwości jest wiele. Poczynając od wyboru języka kończąc na wyborze metod nauczania. Co w kwestiach finansowych również ma znaczenie. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok i podjąć próbę nauki. Czasami wystarczy niedużo. Parę lekcji pozwoli nam przypomnieć sobie rzeczy, które – co normalne – z upływem czasu trochę nam umknęły. W innym przypadku możemy „wypłynąć na szerokie wody” i zacząć wszystko od zera. Od podstaw nauczyć się języka, który przyda nam się w pracy, w życiu lub po prostu dla siebie. Będzie to wspaniała przygoda, która ze względu na okres wykorzystania programu PIT może być również postanowieniem noworocznym.

W każdym razie, najważniejsze jest to żeby w przysłowiowy sposób nie „przejeść” tych pieniędzy tylko wykorzystać je z pożytkiem dla nas i być może dla innych.